skip to main content

Payne, Doug Principal
Case, Brenda Assistant Principal
Reed, Sharon Assistant Principal
Sims, Zack Assistant Principal

Adair, Gerry Special Education, Football, Bowling, Fellowship of Christian Students
Arvin, Gayla Geometry, Tennis
Ayers, Madelyn ELL
Barker, Sean Earth & Space Science, Biology 1, Football, Softball
Barnett, Joshua Safety Ed, Drug Ed, World Geography, Basketball, Swim
Bills, Holly English I, Hoops Girls, Insane Stangs
Bobo, Cynthia Special Education
Brown, Trenton Asst. Band Director
Burch, Joshua World History, Football, Baseball
Burgess, David U.S. History, Dual Credit U.S. History, Golf
Burgess, Jessica Tech Foundations, Dual Credit Psychology, Psychology, Sociology, National Honor Society, Knowledge Bowl
Chapman, Luke Algebra 2, Basketball, Cross Country
Clark, Brent Special Education, Football, Powerlifting
Coleman, Toni U.S. History, Gov't, AP Gov't., Economics, AP U.S. History, Interact, Government Club
Cooley, Mackenzie MS Studies, Football, Baseball, Fellowship of Christian Students
Denham, Jennifer Biology, Botany, Genetics, World History, National Honor Society, Knowledge Bowl
Downs, JJ Track
Feazell, Catherine Choral Ensemble, Girls'/Boys' Concert, Choral Ensemble, General Chorus, Concert Choir
Flowers, Sara Algebra 1
Freeman, Dalton Personal Finance, Health, Law Related Ed, Sociology, Psychology, Head Baseball Coach, Fellowship of Christian Students
Green, Alisha Gifted Eng. I & II, AP English III & IV, Interact
Hall, Bruce Health, Football, Track
Hampton, Devra English IV
Hancock, Brian Physical Science, Softball, Ultimate Frisbee
Harris, Cole Government, Economics, U.S. History, Head Softball
Hatch, William Dual Credit
Haven, Emily English III and Drama
Hudson, Spencer Government, Economics, MS Studies, Football, Powerlifting
Jacquet, Jensen English II, Beta
Jamieson, Kari Librarian, Web Administrator
Johnson, Sissy Foundations of Algebra, Algebra I, Explorer's Club
Jones, Michelle Acc. Eng, II, AP English III, PSAT, FCCLA, Pony Express, Ultimate Frisbee
Lantrip, Whitney Art II, G2, G3, AP 2D, AP Studio Drawing, Art Club
Matthews, Kerry Foundations of Biology, Biology I, Dance
McElyea, Andy World History, Track, Cross Country
McGaughy, Elizabeth Visual Art I
Mealer, Newton PE, Head Boys' BB, Asst. Athletic Director
Miller, Andy Algebra 2, Chess
Moore, Victoria English II, Beta
Mora, Andrew Spanish I & II, Soccer
Nobles, Roben Broadcast Journalism, Print Journalism, Student Council, Government Club
Owens, Emily Dual Credit, College and Career, Head Girl's Basketball
Peacock, Alan Driver's Ed, Head Footall, Athletic Director
Peden, Trudy Child Development, Family Dynamics, FCCLA
Pilcher, Angel Nutrition & Wellness, Resource Mgt., FCCLA
Rasco, Kaye Leigh English I
Richards, Chuck Special Education
Ross, Jared Band, General Music
Shikle, Ginny Speech, DC, Journalism, Pony Express
Smith, Amber Human A&P, Chemistry, Earth and Space, Hoops Girls, National Honor Society,
Smith, Meredith Counselor, PSAT, Student Council
Terry, James Science Literacy, Environmental Science, Earth & Space Science
Terry, Judith Algebra, Geometry, PSAT, Archery
Thrash, Devon Geometry, SREB, Basketball
Thrash, Mary Frances Algebra 1, Mu Alpha Theta, Hoops Girls, Insane Stangs
Veazey, Robbie Biology, Volleyball
Whitaker, James Chemistry, Science Club
White, Trudy Eng. II & IV, Archery, PSAT
Wooten, Jacqueline Algebra 2, Algebra 3, Calculus
Worsham, Ryan World Geography, Soccer
Yeoman, David Head Boys' Soccer
Young, Ashlee Spanish 1 & 2, Spanish Club, Spanish Honor Society, Student Council, Diamond Girls

Adair, Gerry Special Education, Football, Bowling, Fellowship of Christian Students
Ayers, Madelyn ELL
Beddow, Kate Bookkeeper
Bobo, Cynthia Special Education
Bonney, Teresa Special Education
Brown, Danielle Counselor, Government Club
Clark, Brent Special Education, Football, Powerlifting
Dawson, Catherine Cohert Clerk
Dodson, Felicia Special Education
Green, Rachel Special Education, Best Buddies
Henderson, Lenette Special Education
Huey, Sarah MSIS Clerk
Hutchins, Charletta Testing Coordinator
Jamieson, Kari Librarian, Web Administrator
Lashlee, Blake ALC Asst.
Masters, Catherine Speech Pathologist
Osborne, Amanda Receptionist
Richards, Chuck Special Education
Smith, Melissa Special Education, Cheer
Smith, Meredith Counselor, PSAT, Student Council
Stewart, Lea Instructional Asst.
Thompson, Ronald Maintenance Mgr.
Venieri, Christel Special Education
Wilder, Heather Special Education
Yeoman, David Head Boys' Soccer